Institut Nikola Tesla je osnovan radi „istraživanja na polju elektriciteta i na drugim poljima nauke i tehnike u vezi sa elektricitetom, a u cilju unapređenja nauke i tehnike“ – Uredba o osnivanju Instituta 1939. godine. I danas je ispitivanje, etaloniranje, monitoring i dijagnostika stanja opreme i sistema u elektroenergetici jedna od osnovnih delatnosti Instituta.
Sve standardizovane i razvijene, a validovane, metode ispitivanja obavljaju se u akreditovanoj Laboratoriji za ispitivanje i etaloniranje u oblastima:
- - ispitivanje uzemljenja, gromobranskih i električnih instalacija i elektromagnetskih polja
- - ispitivanje elektroopreme, materijala i zaštitnih sredstava
- - termografska ispitivanja
- - ispitivanje izolacionih ulja i izolacionog papira
- - izolacioni sistemi – električna ispitivanja
- - merenje i analiza kvaliteta električne energije
- - etaloniranje električnih mernih instrumenata
Akreditovane metode ispitivanja i etaloniranja dobra su osnova za dalji razvoj u oblasti monitoringa i dijagnostičkog stanja opreme i sistema u elektroenergetskim objektima.
Monitoring obuhvata „off Line“ povremeni „on Line“ i stalni „ on Line“ sistema u proizvodnji, prenosu, distribucij i potrošnji električne energije. Nadgledaju se transportni sistemi, generatori, energetski transformatori, kablovi uz primenu distributivnih i internet orjentisanih tehnologija.
Cilj elektrotehničkog Instituta Nikola Tesla je formiranje savremenog dijagnostičkog centra koji bi pružio kvalitetnu uslugu u poslovima održavanja elektroenergetskih sistema i elektroenergetskih objekata uvažavajući sve postojeće principe održavanja i eksplatacije elektroenergetske opreme: periodično održavanje, preventivno održavanje, održavanje po stanju, održavanje uz upravljanje rizikom.