Primopredajna ispitivanja revitalizovanih agregata u HE „Đerdap 1“

Tokom oktobra i novembra saradnici instituta Nikola Tesla obavili su primopredajna ispitivanja poslednjeg revitalizovanog agregata A3 u HE „Đerdap 1“. Primopredajna ispitivanja agregata su ispitivanja tokom kojih se proverava da li je ispravno urađena montaža agregata i da li je agregat zajedno sa svojom pomoćnom opremom spreman za buduću eksploataciju. Elektrotehnički institut Nikola Tesla AD Beograd  je rukovodio primopredajnim ispitivanjima svih 6 revitalizovanih agregata u HE „Đerdap 1“, u periodu od 2011. do 2023. godine, tokom kojih su obavljena sledeća ispitivanja:

•    Ispitivanje izolacionog sistema glavnog i pomoćnog generatora,
•    Ispitivanja u cilju određivanja karakteristika generatora: prazan hod, kratak spoj, karakteristike regulacije,
•    Ispitivanja u cilju određivanja parametara generatora: ogled udarnog troplonog kratkog spoja i uspostavljanja napona, merenje omskog otpora namotaja statora i rotora i dr.
•    Merenje električnih i mehaničkih veličina tokom ogleda zbacivanja snage
•    Provera električnog kočenja agregata
•    Merenje vibracionog i pulsacionog stanja agregata
•    Ispitivanje sistema pobude generatora
•    Ispitivanje električnih zaštita agregata i dr.

Sprovedena ispitivanja dokazala su visok kvalitet izvedenih radova i ostvarenje projektovanih tehničko-tehnoloških parametara i karakteristika revitalizovanih agregata. Nominalna aktivna snaga agregata povećana je sa 171 MW na 190 MW, produžen je životni vek i povećana pouzdanost.

• /uploads/attachment/vest/29/1.jpg
  • /uploads/attachment/vest/29/2.jpg